POLSKIE POPOŁUDNIE /

POLSK ETTERMIDDAG PÅ TRAFO KUNSTHALL

NO:

Trafo Kunsthall har gleden av å invitere til "Polsk Ettermiddag" søndag 16. april kl 14.00. Arrangementet er et samarbeid mellom Trafo Kunsthall og Sabina Wydra.

I 1971 flyttet syv år gamle Hans Hamid Rasmussen med sin mor og søsken fra Algerie til Østfold, Norge. I utstillingen «Ujevne Overganger» som vises i Kunsthallen, viser Rasmussen fotografiske verker fra både Alger by og Oslos Gamleby - to bydeler han har sterke relasjoner til, og selv har bodd i.

I 2023 vil den polske delen av befolkningen utgjøre den største minoriteten i Norge. "Ujene Overganger" danner en visuell og kunstnerisk kontekst når vi førstkommende søndag åpner dørene til Kunsthallen med et ønske om å skape et felles rom for å utveksle ulike erfaringer i møte med kunst. Kunsten gir tross alt en unik mulighet til å kombinere ulike opplevelser fra det «levde liv» – glede, håp, fred og styrke, som positivt kan bidra til å motvirke fremmedfølelse og fremme sameksistens, integrering og fellesskapsfølelse.

Program:
Velkommen og introduksjon ved kunstner og medarrangør Sabina Wydra
Musikalsk innslag ved Lukasz Sabat
Samtale med Hans Hamid Rasmussen om arbeiderkultur og utstillingen «Ujevne overganger».
Mingling.

Vi tilbyr enkel bevertning og håper at så mange som mulig får anledning til å delta! Denne dagen i Kunsthallen skal vi snakke både norsk, polsk og engelsk. Velkommen!

PL:

Trafo Kunsthall ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na "Polskie Popołudnie", w niedzielę 16 kwietnia o godz 14:00. Wydarzenie jest efektem współpracy Trafo Kunsthall i Sabiny Wydra.

W 1971 roku siedmioletni Hans Hamid Rasmussen przeprowadził się z matką i rodzeństwem z Algierii do Østfold w Norwegii. Na wystawie „Nierówne przejścia” pokazywanej w Galerii Trafo Rasmussen zestawia ze sobą dwa miasta, w których mieszkał i z którymi ma silne relacje – miasto Algier i Oslo. Zestawienie to ma na celu rzucenie światła na międzykulturowe dylematy i poczucie bycia “obcym” w różnych kontekstach, które przenoszą się do nowego kraju i nowej kultury.

W 2023 r. polska część populacji będzie stanowić największą mniejszość w Norwegii. Ta wystawa tworzy wizualny i artystyczny kontekst, dlatego w najbliższą niedzielę otwieramy drzwi Kunsthallen z pragnieniem stworzenia wspólnej przestrzeni do wymiany różnych doświadczeń w obliczu sztuki.
Sztuka daje przecież niepowtarzalną możliwość łączenia różnorodnych doświadczeń z „przeżywanego życia” – radości, nadziei, spokoju i siły, które mogą pozytywnie przyczynić się do przeciwdziałania poczuciu wyobcowania oraz sprzyjać współistnieniu, integracji i poczuciu wspólnoty.

Program:
Przywitanie i wprowadzenie do spotkania:
artystka i współorganizatorka - Sabina Wydra
Wstęp muzyczny: Łukasz Sabat
Rozmowa z Hansem Hamidem Rasmussenem o kulturze robotniczej i wystawie „Nierówne przejścia”.
Integracja.

Oferujemy prosty catering i mamy nadzieję, że jak najwięcej osób będzie miało możliwość udziału! Tego dnia w Kunsthallen będziemy mówic po norwesku, polsku i angielsku.